Sługa Boży ks. Stanisław SZULMIŃSKI SAC (1894-1941)
Siewca pokoju i apostoł pojednania
1894
10. lipca Stanisław Szulmiński przychodzi na świat w Odessie w domu Aleksandra i Heleny Szulmińskich jako ich pierworodny syn.
1915
ukończył szkołę średnią w Kamieńcu Podolskim.
1917
Wstępuje do Seminarium Duchownego w Żytomierzu
1919
Ze względu na wybuch rewolucji bolszewickiej w Rosji Stanisław opuszcza Żytomierz i wraz z pozostałymi klerykami przyjeżdża do Seminarium Duchownego w Tarnowie
1923
8. lipca otrzymuje święcenia prezbiteratu z rąk ks. bp Piotra Mańkowskiego.
w październiku rozpoczyna studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na kierunku teologii porównawczej.
1927
19. lipca ukończył studia KUL z dyplomem licencjatu kościelnego.
Bp Adolf Szelążek mianuje ks. Stanisława wykładowcą w Seminarium Duchownym w Łucku.
1928
15. sierpnia wstępuje do pallotynów, po zjeździe misjologicznym w Warszawie, którego organizatorem był ks. Wojciech Turowski (późniejszy Generał Pallotynów i Biskup-Nominat Częstochowski).
1928-1930
Odbywa nowicjat w Ołtarzewie i Wadowicach, jest równocześnie nauczycielem i ojcem duchownym w gimnazjum w Wadowicach.
1930-1931
pełni funkcję ojca duchownego braci w Warszawie na Pradze.
1931-1932
posługuje jako nauczyciel, wychowawca i ojciec duchowny w Niższym Seminarium Duchownym w Chełmnie nad Wisłą.
1932-1939
Profesor teologii w Seminarium Duchownym w Sucharach i Ołtarzewie. Wykłada teol. moralną, teol. orientalną, pedagogikę i katechetykę; jest spowiednikiem, ojcem duchownym i wychowawcą kleryków.
1934
powołuje do istnienia kółko ekumeniczne, które przekształci się w roku 1937 w Stowarzyszenie Apostolat Pojednania.
1937
30-31 grudnia w Laskach odbywa się I Zjazd członków Apostolatu Pojednania.
1938
3 marca zatwierdzenie statutu Apostolatu Pojednania przez Radę Prowincjalną SAC. Apostolat staje się częścią integralną Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego
1939
w sierpniu zostaje mianowany Proboszcze parafii w Okopach Świętej Trójcy. We wrześniu wybucha wojna co uniemożliwia mu podjęcie pracy duszpasterskiej na nowej Parafii.
24. października aresztowany w Nowogródku przez NKWD i osadzony w więzieniu
1940
21. sierpnia zakończyło się śledztwo. Postawiono ks. S. Szulmińskiemu zarzut szpiegostwa, a z racji bycia księdzem uznano go za członka organizacji antyrewolucyjnej, niebezpiecznej dla ustroju komunistycznego. Stawianych mu zarzutów nie udowodniono, a mimo to skazano ks. Szumińskiego na 5-lat ciężkiej pracy w obozie.
17-go grudnia został deportowany na północ Rosji, do łagru Uchta
1941
19-go marca przybywa do Uchty. Dokument wydany przez lekarza stwierdza trzecią grupę utraty zdrowia, pomimo tego pracował fizycznie przy budowie drogi kolejowej, Syftywkar-Uchta na lotnisku i budowa miasta Uchty. Pełnił także funkcję sanitariusza oraz posługę duchową dla współwięźniów.
1. sierpnia ogłoszono akt amnestii, z wykonaniem którego zwlekano. Ks. Stanisław Szulmiński wspólnie z p. Franciszkiem Wilkiem zabiegają o zwolnienie obywateli polskich.
27 listopada umiera z wyczerpania w opinii świętości.