Dzień 8
PRZYJACIEL WSZYSTKICH
Przy wspólnotowej celebracji na rozpoczęcie modlitwy należy odśpiewać pieśń Wśród zmienności tego świata.
ZNAK KRZYŻA I MODLITWA NA ROZPOCZĘCIE
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Boże, który serce swego sługi Stanisława rozpaliłeś tak gorącym pragnieniem zjednoczenia w Twoim Kościele wszystkich odłączonych braci, że dla tego dzieła złożył w ofierze swe życie, prosimy, wsław go w swoim Kościele dla pomnożenia Twojej chwały i dla zgromadzenia w jednej Owczarni Twojej wszystkich odłączonych ludów, a mnie za jego przyczyną udziel łaski…, o którą pokornie Cię proszę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Z DZIEJÓW APOSTOLSKICH (Dz 2,42-47):
Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach. Bojaźń ogarniała każdego, gdyż Apostołowie czynili wiele znaków i cudów. Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie. Pan zaś przymnażał im codziennie tych, którzy dostępowali zbawienia.
ROZWAŻANIE
Pośrodku piekła na ziemi może wyrosnąć rajski ogród. Tak było w Uchcie, gdzie Sługa Boży Stanisław Szulmiński ofiarnie służył współwięźniom niezależnie od ich poglądów politycznych, przekonań religijnych czy wyznawanych wartości. Każdy kto miał okazję trochę lepiej poznać ks. Stanisława, mówił o nim „mój przyjaciel”. Czy to pan Franciszek, sąsiad z obozowej pryczy, czy Abraham Zak, Żyd chodzący do tej samej ciężkiej pracy, czy obozowy lekarz, któremu ks. Stanisław pomagał w opiece nad chorymi. Każdy z nich nie użyje innego słowa na określenie Sługi Bożego jak właśnie przyjaciel. A przecież w tak ciężkich warunkach znoszenia upokorzeń, tortur i głodowych racji żywnościowych łatwiej buduje się mury wrogości niż mosty przyjaźni.
Chwila refleksji w ciszy.
MODLITWA SŁ. B. STANISŁAWA SZULMIŃSKIEGO
Ojcze Przedwieczny! Ty chcesz, żebyśmy Cię miłowali całym sercem i dlatego dajesz nam tak liczne i tak wielkie dowody swojej miłości. Dajesz nam Chrystusa, Syna swego Jednorodzonego, żeby był Zbawicielem i Przyjacielem, i bratem naszym. Zaiste, do tego stopnia umiłowałeś świat, żeś Syna zesłał na ziemię, iżby On przez namacalne i heroiczne czyny swojej miłości zdobył serca nasze i przykuł je do Siebie. Zsyłasz nam również Ducha Świętego, z Jego darami, żeby rozniecał w sercach naszych ogień miłości i był budowniczym i kierownikiem życia świętości w nas.
Dajesz nam ponadto Najświętszą Maryję Pannę, żeby była najlepszą Matką naszą. Jak artysta w najwyższym zachwycie twórczym, przyozdobiłeś Ją tylu klejnotami łaski, wyposażyłeś Ją w taką dobroć, otoczyłeś takim wdziękiem, żeby nieskalaną pięknością i macierzyńską dobrocią swoją tym łatwiej zdobywała serca nasze dla Jezusa i dla Ciebie, Ojcze nasz Przedwieczny.
WEZWANIA DO SŁUGI BOŻEGO KS. STANISŁAWA SZULMIŃSKIEGO SAC (II)
Sługo Boży Stanisławie Szulmiński, oręduj za nami.
Siewco pokoju,
Apostole pojednania,
Miłośniku zgody i jedności,
Mistrzu życia duchowego,
Nauczycielu katolickiej wiary,
Wzorze kapłańskiej posługi,
Pasterzu owiec zagubionych,
Lekarzu dusz zranionych,
Opiekunie opuszczonych,
Strażniku wygnańców,
Podporo umęczonych trudem pracy,
Obrońco niesłusznie skazanych,
Nadziejo bitych, torturowanych i poniżanych,
Umocnienie prześladowanych,
Mężny wyznawco Chrystusa,
Niestrudzony sługo braci,
Wojowniku miłości,
Drogowskazie prowadzący do zgody i jedności,
Postulatorze dialogu ekumenicznego,
Nasz wielki orędowniku u Boga,
Sługo Boży Stanisławie Szulmiński, który z tak wielkim oddaniem spieszyłeś z pomocą innym ludziom, że wolałeś stracić własne życie, aby ocalić choć nielicznych od ognia wiecznego potępienia. Bądź dzisiaj naszym przewodnikiem po drogach zbawienia. Wskazuj drogę do przebaczenia i pojednania. Niech Kościół jaśnieje jako wzór miłości i wzajemnej służby. Doprowadź do końca twoje dzieło apostolatu pojednania. Amen.
Jeśli modlitwie przewodniczy osoba duchowna można na zakończenie udzielić błogosławieństwa w słowach:
Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, * Ojciec i Syn, + i Duch Święty.
Na zakończenie dodaje się:
P. Błogosławmy Panu.
W. Bogu niech będą dzięki.